Main content
SECONDARY BODY

Mýty a fakta o retinolu

Jak používat retinol?

Retinol je jednou z nejoblíbenějších aktivních složek používaných v péči o zralou pleť. Pro své silné protivráskové vlastnosti je skvělou oporou pleti v každém věku, protože oddaluje proces stárnutí. Při špatném použití retinolu může dojít k nežádoucím účinkům, kterým se však se správnými znalostmi můžete vyhnout. Objevte fakta a mýty o retinolu, aby byla vaše péče o pleť ještě efektivnější.

 

Příručka retinolu pro začátečníky

Zjistěte více o účinné složce retinolu a objevte zářivou a mladistvě vypadající pleť s Kiehl´s!

Retinol je velmi často označován jako svatý grál složek péče o pleť a má to svůj dobrý důvod. Existuje mnoho potenciálních výhod používání retinoidů, od zlepšení procesů kožních buněk, prevence fotostárnutí až po zlepšení pigmentace a mnoho dalších.

 

Co je to retinol?

co je retinol

 

Přestože se retinol stal v posledních letech velmi oblíbeným doplňkem péče o pleť velkého množství lidí, napadlo vás někdy, co to vlastně je? Pojďme si ho tedy rozložit na jednotlivé části.

Retinol je jedním z retinoidů, tedy derivátů vitaminu A, který se získává synteticky a má z nich největší intenzitu.

Přírodní retinol lze nalézt v potravinách, jako je mrkev a vejce. Navíc má lidské tělo schopnost produkovat přirozený retinol, který ale postupem času v našem těle ubývá. O retinoidech je také známo, že syntetizují kolagen, zvyšují zářivost a urychlují produkci kožních buněk. To vše jde ruku v ruce s prevencí viditelného stárnutí pleti. Co je to tedy retinol? Je to každodenní nutnost pro všechny typy pleti.

 

 

Co je čistý retinol?

Během výběru produktů péče o pleť s retinolem jste se možná setkali s pojmem čistý retinol. Co to je? Čistý retinol je nejsilnější forma retinolu dostupná bez lékařského předpisu. V pokožce se přeměňuje na kyselinu retinovou a účinně redukuje viditelné známky stárnutí. Tato forma retinolu je dostupná i v nabídce Kiehl´s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum je patentovaná technologie, která byla přesně kalibrována s aktivní dávkou čistého retinolu (0,1 %). Retinolové sérum v kombinaci s peptidy a ceramidy pro řízenou obnovu buněk tak zajišťuje účinnost čistého retinolu a zároveň minimalizuje diskomfort z vedlejších účinků (zarudnutí, suchost, vznik šupinek).

 

Jak retinol působí na kůži?

jak retinol fungujeJak retinol funguje? Ne nadarmo se mu říká vitamín mládí, pro své vlastnosti zpomalující stárnutí pleti a stimulující obnovu buněk se stále častěji stává součástí kosmetiky určené pro péči o zralou pleť. Tím však jeho potenciál nekončí. Retinol navíc pleť vyhlazuje, rozjasňuje její tón a neutralizuje záněty, proto jej často používají lidé, kteří bojují jak s aktivním akné, tak s jizvami po jeho zhojení.

 

Proč používat retinol?

Nyní pojďme k důvodu, proč jsme vlastně všichni tady: co vlastně retinol dělá pro zlepšení naší pleti? V první řadě poskytuje řadu výhod.

Retinol jako derivát vitamínu A, je dobře rozpustný v lipidech, a tak dokáže proniknout do hlubokých vrstev pokožky a účinně stimulovat buňky k produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Jak víme, tyto látky jsou velmi žádoucí při ošetřeních proti stárnutí, jejich přítomnost v každodenní péči činí pokožku pružnější, intenzivně ji hydratuje a navrací jí mladistvý lesk. Retinol navíc neutralizuje volné radikály. Pleť díky tomu vypadá zevnitř vyživenější a vrásky jsou vyhlazené. Účinky jeho použití lze vidět pouhým okem, protože vyrovnává tón pleti obličeje a dodává vitalitu.

Důsledné používání retinolového krému nebo séra může také léčit tmavé skvrny a zabarvení pleti. S kožními skvrnami může být obtížné se vypořádat, zejména s těmi na obličeji. Můžete si být jisti, že tekutý retinol je bezpečná a účinná složka při řešení takových problémů. Jak již bylo naznačeno, účelem retinolu není pouze působit proti stárnutí pleti: lidé s akné a nedokonalostmi si také mohou být jisti, že jim retinol dokáže pomoci. Účinná látka má schopnost odstranit akné a skvrny tím, že pronikne hluboko do pórů a uvolní všechny nečistoty.

Při problémech s akné a dalšími kožními změnami se vyplatí sáhnout po kosmetice s retinolem. Reguluje tvorbu kožního mazu, působí protizánětlivě, snižuje viditelnost pórů a stimuluje epidermální rekonstrukční procesy, díky čemuž dokáže předcházet tvorbě jizev po akné.

 

Jak používat retinol?

Když už máte doma nové produkty péče o pleť s retinolem, jak byste je měli začlenit do své každodenní péče o pleť? Nebojte se, Kiehl's má řešení.

Prvním krokem v každé rutině péče o pleť je čistý základ: ujistěte se, že pleť dokonale očistíte od přebytečného mazu, nečistot a zbytků make-upu před zahájením jakékoli péče. Retinolový krém by měl být aplikován poté, co jste si kompletně vyčistili obličej odstraňovačem make-upu nebo obličejovým čističem vhodným pro váš typ pleti. Naneste na obličej množství retinolového krému nebo séra o velikosti hrášku, začněte od brady a postupujte směrem nahoru. Pro specifické použití naneste na problémovou oblast přípravek péče o pleť s retinolem. Pro optimální výsledky by měly být produkty péče o pleť s retinolem používány denně. Chcete-li vidět dlouhodobé účinky, kosmetika s retinolem by měla být důsledně aplikována na pokožku po dobu delší než 2–3 měsíce.

PRO TIP: DOPLŇTE SVOJI RUTINU POMOCÍ NAŠICH EFEKTIVNÍ hydratační krém A Obličejový krém s UV ochranou SPF 50 PRO VÝKONNÉ TRIO PROTI STÁRNUTÍ.

 

V jaké formě použít retinol?

Jak je patrné z obsahu tohoto článku, retinol je látka, která je nesmírně důležitá, pokud si chceme udržet mladistvý vzhled a pevnou, zářivou pleť bez vrásek a nedokonalosti co nejdéle. Navíc jde o látku, kterou můžeme svému tělu úspěšně dodávat jak zvenčí, tak zevnitř.

Oblíbeným řešením jsou například retinolové tablety. Použitím retinolu v kapslích jsme schopni ještě zesílit účinek kosmetiky s touto složkou, kterou aplikujeme jak ráno, tak večer při naší pečující rutině. Oblíbenou volbou je krémový retinol, ale je třeba připomenout, že tekutý retinol, například ve formě séra, je schopen zajistit naší pleti ještě lepší výsledky.

 

Co je to Micro-Dose Retinol Serum?

Objevte nejnovější inovaci společnosti Kiehl´s: Retinolové sérum pro obnovu pleti v mikrodávkách. Inspirováno vědou o „mikrodávkování“ s pomocí přesných poměrů účinných složek naše účinné čisté retinolové sérum (0,1 %) nepřetržitě podporuje obnovu povrchu pokožky, aby poskytovalo stejnou účinnost jako tradiční retinol a zároveň minimalizovalo související nepohodlí. S každou další dávkou se dostane na povrch čerstvější a mladší pokožka, aby se obnovil její vzhled a pohodlí.

Sérum v kombinaci s peptidem pro ještě větší podporu a udržení reparačních výhod retinolu a ceramidů pomáhá budovat toleranci retinolu a posiluje kožní bariéru. Ta tak chrání nové buňky a zároveň minimalizuje nepohodlí.

Retinolové sérum je tak jemné, že ho můžete aplikovat každý den i na jemné oční okolí, krk, dekolt a hřbety rukou pro ještě mladistvější vzhled!

 
 
 
 

RETINOL A DENNÍ PÉČE

retinolové noční sérum

Noční retinolové sérum NOVINKA

Retinol Fast Release Wrinkle-Reducing Night Serum

Kosmetika s přídavkem retinolu je perfektní i pro večerní péči. Dokonalým příkladem toho může být Retinolové noční sérum s rychlým uvolňováním. Obsahuje 0,3% retinolu, který je ve formě prášku sterilně oddělený od lehké formule séra. Ingredience se smíchají, až když začneme s první aplikací. Jedná se o sérum s okamžitým účinkem, které stimuluje obnovu kožních buněk, osvěžuje ji a dodává jí mladší vzhled. Jemné linky i hluboké vrásky jsou redukovány a pleť se stává hladší, pevnější a odolnější.

Sérum vždy aplikujte na předem vyčištěnou a vysušenou pleť. Na aplikaci produktu na celý obličej postačí množství o velikosti hrášku.

KOUPIT Retinol Fast Release Night Serum
účinné retinolové sérum

Sérum s retinolem

Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Jak zavést retinol do vaší péče? Se správnými produkty Kiehl´s to bude jednodušší, než si myslíte! Začněte s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum pro obnovu pleti. Tento produkt můžete používat jak při ranní, tak i večerní péči. Sérum poskytuje vyhlazení a účinně zabraňuje stárnutí pleti. Retinol, peptidy a ceramidy v něm obsažené urychlují regeneraci povrchových vrstev pokožky, zpevňují ji a pomáhají získat mladší vzhled.

Před aplikací séra důkladně očistěte pleť. Poté naneste malé množství produktu na celý povrch obličeje, vyhýbejte se oblasti očních víček.

KOUPIT Retinol Daily Micro-Dose Serum
krém proti vráskám

Krém proti vráskám

Super Multi-Corrective Cream

Sérum je účinný krok proti stárnutí, jehož účinek můžete navíc posílit krémem s podobným efektem. Vyberte Super Multi-Corrective Cream, který bojuje proti známkám stárnutí pleti. Díky přítomnosti složek, jako jsou: fytomimetický vitamín A, proxylanex a houby Chaga, krém viditelně zvedá, vyhlazuje, zpevňuje a zlepšuje strukturu pokožky. Navíc vyrovnává její barvu a zvyšuje elasticitu, takže pleť pak vypadá mnohem mladší. Produkt můžete bez obav používat, je vhodný pro všechny typy pleti, včetně citlivé. Krém je stejně jako sérum vhodné používat jak ráno, tak večer.

KOUPIT HNED
krem z filtrem spf50

Krém s UV ochranou

Ultra lehký denní UV krém s ochranným faktorem SPF 50 PA++++

Během dne, bez ohledu na roční období, je důležité postarat se o ochranu pokožky obličeje před sluncem. Pamatujte, že po celý rok je vystavena škodlivým účinkům UVA/UVB paprsků a také škodlivinám přítomným ve vzduchu, které mohou ovlivnit projevy prvních známek stárnutí. Abyste tomu zabránili, stojí za to používat Ultra Light Daily UV Defense SPF 50 PA++++. Jedná se o lehký a nekomedogenní produkt, který se rychle vstřebává, poskytuje celodenní hydrataci a matný efekt. Kromě ochrany proti slunci krém viditelně redukuje vrásky, sluneční skvrny a drsnost pokožky. Byl obohacen o baicalin a vitamín E, které jsou známé pro své antioxidační vlastnosti. Vitamin E navíc viditelně zjemňuje a hydratuje pokožku. Jak tento produkt používat? Použijte jej jako poslední prvek vaší každodenní ranní péče, nezapomeňte se vyhnout očnímu okolí. Krém je ideální pro použití samostatně i pod make-up.

KOUPIT HNED
 

Retinol – pro koho?

Pro koho je retinol vhodný? Toto řešení je účinné především v případě žen s viditelnými známkami stárnutí pleti. Neměli bychom však zapomínat, že proces stárnutí pleti začíná kolem 25. roku života a u žen, které se často opalují nebo navštěvují solária, může nastat i dříve.

Příznivé účinky těchto látek by měly využívat i ty ženy, jejichž problémem je šedá a mdlá pleť. Je retinol vhodný i pro muže? Samozřejmě! Bojují také s kožními problémy.

 

Fakta a mýty o retinolu

Retinol je jednou z nejlépe prozkoumaných látek v kosmetice a jeho cenné vlastnosti jsou známy již dlouhou dobu. Není také žádným překvapením, že s jeho zvyšující se oblibou roste i množství mýtů, které se o ní opakují. Ať už používáte retinol poprvé, nebo jeho vlastnosti proti stárnutí již nějakou dobu používáte jako součást své péče o pleť, je načase si ujasnit fakta a zjistit, která z často opakovaných tvrzení o této složce ve skutečnosti nejsou pravdivé.

Za prvé: pamatujte, že účinky retinolu mohou přispět k dočasným kožním problémům – o tom není pochyb. Nutno však podotknout, že s použitím vhodné kosmetiky je lze účinně zmírnit. Měli byste vědět, že ne všechny informace o retinolu jsou pravdivé, a proto chceme vyvrátit nejpopulárnější mýty.

 

FAKT: RETINOL POMÁHÁ ZPEVŇOVAT PLEŤ A REDUKOVAT VRÁSKY

Kožní bariéra je vnější povrch kůže, včetně stratum corneum, což je nejvzdálenější vrstva epidermis. Stratum corneum se skládá z kožních buněk, lipidů a přirozených hydratačních faktorů, jako jsou aminokyseliny a mastné kyseliny. Svým složením se dá přirovnat k &dquo;cihlam&dquo; s kožními buňkami jako “cihly“ a lipidy (nebo oleje) tvořící „maltu“, jejímž úkolem je přenášet vlhkost mezi buňkami.

 

MÝTUS: RETINOL SE DOPORUČUJE POUZE PRO VIDITELNĚ STÁRNOUCÍ PLEŤ

Retinol působí silně proti stárnutí, proto se doporučuje především k péči o zralou pleť. Nezapomínejte však, že její vlastnosti umožňují brzdit procesy projevů stárnutí, jako je kupř jemné linky, rýhy a vrásky, které mohou postihnout i lidi v mladém věku. Zařazením retinolu do každodenní rutiny můžete také oddálit ztrátu pevnosti a pružnosti a chránit pokožku před dehydratací. Proto profylakticky používejte retinolové sérum – ještě dříve, než si všimnete prvních mimických vrásek. Pamatujte také, že čím dříve se o jeho přítomnost ve své kosmetické taštičce postaráte, tím menší je riziko nepříjemných pocitů spojených s užíváním retinolu – viditelné zarudnutí, suchost a odlupování kůže.

Kromě toho bychom neměli zapomínat na výhody používání retinolu na akné – reguluje práci mazových žláz, zabraňuje tvorbě dalších nedokonalostí a černých teček. Jemně exfoliuje epidermis, díky čemuž je vhodný i pro boj se zabarvením po akné.

 

MÝTUS: RETINOL ZCITLIVUJE POKOŽKU

Předpokládalo se, že retinol způsobuje citlivost pokožky. To je mylná představa, která je z velké části způsobena tím, že jedním z vedlejších účinků jeho použití je odlupování kožních buněk. Jde však o zcela normální mechanismus, který dokazuje, že retinol podporuje tvorbu nových kožních buněk. Nové buňky nahrazují ty starší, které jsou exfoliované a zlepšují stav struktury pokožky. Bylo také prokázáno, že retinol podporuje proces syntézy kolagenu, který pomáhá udržovat pokožku viditelně pevnější, hladší a mladší.

 

FAKT: VIDITELNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY RETINOLU NEJSOU VZÁCNÉ

Lidé, kteří zařazují kosmetiku s retinolem do své každodenní péče, často zaznamenávají vedlejší účinky jejich pravidelného používání. Mezi nejčastější patří suchá kůže, zarudnutí, pocit pnutí nebo šupinatění. Obvykle jsou krátkodobé a po několika týdnech zmizí, ale se správnými produkty můžete tuto dobu rozhodně zkrátit.

Kiehl´s vyvinul retinolový vzorec, který minimalizuje všechny nepříjemné účinky jeho aplikace na pokožku obličeje. Naše mikrodávkové obnovující sérum retinolu je skutečnou revolucí na trhu. Jeho složení obsahuje přesně takovou koncentraci této cenné složky, kterou vaše pleť potřebuje. Díky jeho vhodné dávce se urychlí procesy rekonstrukce kožních buněk a první účinky jeho použití jsou jasně viditelné již po několika použitích, a to vše bez pocitu nepohodlí.

 

MÝTUS: POKUD VIDÍTE NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY, PŘESTAŇTE POUŽÍVAT RETINOL

Nežádoucí účinky retinolu, jako je zarudnutí, svědění a odlupování kůže, nejsou důvodem k obavám. To jsou přirozené důsledky období retinizace, tedy zařazení retinoidu do denního režimu péče. Nejčastěji trvá až několik týdnů, poté kožní diskomfort ustoupí.

Klinické studie našeho séra proti vráskám s retinolem prokázaly, že jeho použití viditelně zlepšuje stav pleti – celých 90 % uživatelů potvrzuje, že při jeho užívání nezaznamenali žádné vedlejší účinky. Je to díky našemu patentovanému mikrodávkovému složení, které poskytuje viditelné výhody proti stárnutí, aniž by se cítil napjatý nebo podrážděný.

 

FAKT: EXISTUJÍ RŮZNÉ FORMY RETINOIDŮ

Retinol patří do skupiny retinoidů, což jsou deriváty vitaminu A, a právě ten se nejčastěji vyskytuje v produktech péče o pleť. To ovšem neznamená, že se v kosmetice nepoužívají jiné retinoidy. Jako zásadní se v případě retinolu ukazuje jeho síla, která ovlivňuje jak viditelnost výsledků, tak i možnost vedlejších účinků. V praxi lze retinoidy rozdělit na ty, které jsou dostupné na předpis nebo volně prodejné.

Tretinoin, isotretinoin a adapalen jsou retinoidy, které lze získat pouze na předpis od dermatologa. Jsou to silné účinné látky používané při léčbě různých kožních onemocnění. Mezi nimi lze zmínit kupř. chronické akné, fotopoškození kůže nebo změny stárnutí.

Volně prodejné retinoidy jsou rozhodně dostupnější, což neznamená, že je můžete používat bez omezení. Než je zařadíte do své každodenní péče, poraďte se s odborníkem, který vám pomůže vybrat kosmetiku s vhodnou koncentrací. Hovoříme nejen o čistém retinolu, ale také o retinolových sloučeninách, mezi které patří např. retinaldehyd (retinal) a retinylpalmitát. Vyznačují se jemnějším složením, které okamžitě proniká do hlubších vrstev pokožky a stimuluje procesy její hydratace, výživy a regenerace.

 

MÝTUS: EFEKTIVNÍ JSOU POUZE VYŠŠÍ KONCENTRACE RETINOLU

Není správné říkat, že pouze vysoké koncentrace retinolu vyvolávají jasné účinky. Při hledání toho správného řešení pro vaší pleť pamatujte, že koncentrace retinolu ve vzorci není vše, na co musíte věnovat pozornost. Klíčovým aspektem se ukazuje být složení produktu – kombinace různých typů retinolu může vaší pleti přinést více výhod než ten čistý.

Před zařazením retinolu do své každodenní péče o pleť pamatujte, že pouze správně zvolené ingredience zajistí efekt jasného omlazení a regenerace pokožky obličeje. Zkontrolujte, jaký typ retinolu a aktivní složky jsou ve složení.

Čistý retinol je nejúčinnější forma retinolu, kterou můžete najít, na rozdíl od sloučenin retinolu s mírnějším účinkem. Pamatujte však, že sáhnout po vyšší koncentraci této látky při první aplikaci může zvýšit pravděpodobnost nežádoucích účinků. V Kiehl's jsme vyvinuli technologii, která dodává přesnou dávku silného, čistého retinolu, který viditelně zlepšuje stárnutí pleti, aniž by jste se cítili nepříjemně.

Naše mikrodávkové složení retinolu funguje tak, že lokálně dodává malé množství velmi účinné, čisté sloučeniny do pokožky. Toto složení bylo vylepšeno o synergické přísady pro zajištění optimálních výsledků. Naše peptidové složení pomáhá doplňovat zásoby elastinu v pokožce, zatímco ceramidy v něm obsažené posilují kožní bariéru, chrání pokožku před vysoušením a eliminují nepohodlí.

 

MÝTUS: RETINOL NENÍ BEZPEČNÝ PRO KAŽDODENNÍ POUŽÍVÁNÍ

Obecně se uznává, že retinol by se neměl používat denně – to vše kvůli doprovodným nepříjemným vedlejším účinkům, které se objevují během období retinalizace. Obvykle, když uplynulo období retinalizace, které je spojeno s větší kožní tolerancí k retinolu, lze jej bezpečně používat každý den. Vsaďte na retinolové sérum od Kiehl´s, které můžete používat každý den od prvního použití. Díky jedinečnému složení našeho produktu se vyhnete nepohodlí.

 

FAKT: VE SVÉ KAŽDODENNÍ PÉČI O PLEŤ MŮŽETE POUŽÍVAT KIEHL'S MIKRO-DOSE RETINOL SERUM

Rozsáhlá řada produktů péče o pleť obličeje Kiehl zahrnuje mikrodávkové retinolové sérum proti vráskám, které lze na rozdíl od jiných retinolových přípravků bezpečně používat každý den. Pamatujte však, že retinol vynáší na povrch mladé kožní buňky, díky čemuž může být vaše pokožka o něco citlivější na UV záření. Každé ráno před odchodem z domu pamatujte na ochranu před sluncem, díky které bude naše sérum 100% schopno plnit svou funkci a zároveň nebude dráždit pokožku.

Vaše ranní péče o pleť s mikrodávkovaným retinolovým sérem proti vráskám bude ještě účinnější, pokud použijete ultrahydratační denní krém na obličej. Bez ohledu na roční období používejte také náš opalovací krém na obličej s SPF 50+, který zakončí vaší denní rutinu.

Naše retinolové sérum můžete používat i při večerní péči o pleť obličeje. Nezapomeňte však na noc spolu se sérem aplikovat hydratační krém nebo pleťový olej, určený pro večerní regeneraci pleti.

 

MÝTUS: S RETINOLEM NEMŮŽETE POUŽÍVAT JINÉ INGREDIENCE

Toto je mýtus se zrnkem pravdy. Obzvláště opatrní byste měli být při používání retinolu na obličej v kombinaci s exfoliačními kyselinami, protože může zvýšit citlivost pokožky na slunce. Pokud si vaše pokožka již vytvořila toleranci na mikrodávku retinolu, můžete několikrát týdně přidat jemnou kyselinu s nízkou koncentrací, jako je kyselina glykolová nebo kyselina mléčná. Díky tomu se zbavíte šupinky kůže a zanecháte ji hedvábně jemnou na dotek.

Pamatujte však, že existuje skupina účinných látek, které se s retinolem dokonale kombinují. Patří k nim např. vitamíny C a E, niacinamid, kyselina hyaluronová, ceramidy a peptidy. Naše retinolové sérum lze tedy úspěšně používat společně s dalšími produkty Kiehl´s, jako je například korektor tmavých skvrn, sérum s vitamínem C, sérum na posílení pleti a sérum na zpevnění pleti. Sérum můžete používat jak přes den, tak i na noc. S jejich použitím přes den nikdy nezapomeňte na opalovací krém! Suma sumárum, jak retinol a vitamín C, tak i kolagen a retinol jsou kombinací, kterou můžete používat bez obav o svou pleť. Navíc se ukazuje, že retinolové sérum můžete kombinovat s výše uvedenými složkami (vitamín C, kyselina glykolová, niacinamid), ale ne jako součást jedné rutiny péče o pleť. Večer aplikujte například sérum s retinolem a ráno produkt s vitamínem C.

Orientačni zprava
Pro nejlepší zážitek prosím otočte zařízení